TIPY na dárky – Nádobí s dětskými kresbami, dřevěné hodiny s kamínky a další ručně dělané dárečky z charitativních obchůdků

Jsem člověk, který strašně rád sdílí. Když mám, dávám. Potíž je, že lidé často cítí, že něčeho „nemají dost“ a tak se prostě nedělí. Anebo dělí, ale „málo“ v poměru na to, kolik toho mají. Ale to bych se tady rozepsala o něčem jiném… Každý má rád svá oblíbená místa, kam chodí nakupovat. Někdo rád nakupuje online, protože je to pohodlné, někdo rád nakupuje na trzích, protože na něj dýchá farmářská, sváteční, komunitní či jiná atmosféra. Já ráda nakupuji v kreativních a spirituálních obchůdcích, ale ze všech nejradši mám ráda charitativní obchůdky plné hravých předmětů, které člověku prozáří každodenní život.

Jedním z takových obchůdků je Eliášův obchod v Praze v Dejvicích. Už jen svým zevnějškem k člověku promlouvá jeho dřevěná výloha a zve ho blíž, aby se podíval na celou tu pestrou paletu barev a tvarů. Když jsem ho objevila já, mé vnitřní dítě zajásalo a ihned se dralo dovnitř. Bohužel byl víkend, takže jsem si musela chvíli počkat, mají otevřeno jen ve všední dny. V nejbližším možném termínu jsem však do obchůdku zavítala a octla se v barevném ráji. Obchůdek je plný ručně dělaných výrobků od zdravotně postižených či jinak hendikepovaných. A nejenom to – prodává mnoho věcí od různých neziskových organizací, které, jak věřím, mají každá svůj krásný záměr. V obchůdku jsou vyskládané ručně řezané svíce, pomalované skleničky, talíře, keramické konvičky, barevné květináče, ručně dělané kabelky, peněženky, šperky, hračky, esenciální oleje, a mnohem víc. A to se mi na tom líbí – člověk nemusí koupit „pouze“ nějakou dekoraci či něco, co by jen chytalo prach na poličkách. Může koupit něco skutečně praktického, co navíc podpořilo dobrou věc.

Na poprvé jsem si hned koupila několik talířů tančících nevinnou hravostí, které jsou pomalované roztomilými dětskými kresbami, konvičku na vodu  se skleničkou s květinkami, čakrovou svíčku a také dřevěné hodiny se stromem života, které mají místo čísel kamínky… Postupně jsem tam toho nakoupila mnohem víc, protože miluji dávání dárků, které mi dávají smysl a vnesou do života hru, na jejíž důležitý význam tak často zapomínáme. Tolik mi toho tyto předměty dávají. Pokaždé, když se nyní podívám na to, kolik je hodin, vykouzlí mi hodiny úsměv na tváři. Pokaždé, když se napiju s pestrobarevné skleničky, pozastavím se, nadechnu se a jsem vděčná za to, že mohu pít čistou vodu. A takhle bych mohla pokračovat dál… 🙂

Jedním s dárků, který jsem darovala své kamarádce, která si občas ráda zapálí, byl popelník ve tvaru keramické slunečnice se semínky, o které si člověk mohl cigaretu zhasnout… To mi přijde jako fakt super dárek zkrášlit dokonce i popelník. 😀 Akorát jí ten popelník přišel tak krásný, že ho jako popelník nepoužívá. Používá ho jako odkladač na půlky citronu. 😀 :))

Vřele tento obchůdek doporučuji, i když byste měli jen cestu kolem, stojí za to se zastavit. 😉 A kdybyste náhodou měli nějaký tip na podobný charitativní obchůdek, sem s ním!

Pro ilustraci sem dávám nějaké fotky výše zmíněných předmětů, které mi každý den dělají radost. Nejsem ale žádný umělecký fotograf, takže to jen tak pro představu… :))

Dělejme radost sobě i druhým… Stojí to za ten pocit štěstí a lásky… 🙂

Vaše Sonáya <3