Buď svým vlastním terapeutem – Sebeléčení čaker – #1 Kořenová čakra

Mnozí z nás vyhledávají služby terapeutů, léčitelů, učí se od různých učitelů a mistrů, chodí na všelijaké přednášky a semináře… Ale častokrát zapomínáme, že existuje pouze jedna pravda – a to je ta naše. Vnitřní pravda, kterou si musíme sami dokázat svou vlastní introspekcí, intuicí , cítěním a svým vlastním vnitřním vnímáním.

Proto se mi hodně zalíbila myšlenka být sama svou vlastní terapeutkou a pracovat se sebou jako s člověkem, který je mistr sám sobě. Sama se velmi ráda inspiruji a učím se novým věcem, ale abych něčemu opravdu přikývla, že něco nějak je a souzním s tím, musím to tak sama cítit a nekopírovat nápady, názory a mínění ostatních. Ostatně je všechno pouze o pocitech – a ty za nás nikdo jiný nemůže cítit, než my sami. Pokud chceme léčit sami sebe, léčit své myšlenky, rozvíjet se, kvést a kypět zdravím, musíme začít sami u sebe, u čištění svých myšlenek, přesvědčení, vztahů s lidmi a vztahu sám k sobě.

Rozhodla jsem se tedy sepsat takový krátký, inspirativní seriál o čakrách. Budu se soustředit na základních 7 čaker, protože tento koncept je nejrozšířenější. Čakry lze léčit jejich otevřením. Jsou to energetická centra, která mohou být z nějakého důvodu zablokovaná, uzavřená, takže skrze ně neproudí dostatek energie, prány. Proto se je budeme snažit léčit tak, abychom je co nejvíce vyčistili a otevřeli.

První čakra je čakra kořenová. Jak už název napovídá, je to naše základní čakra, která nás pevně zasazuje do této reality, ve které se vyskytujeme, jako silné kořeny v Zemi. Představuje napojení na fyzickou realitu, na prostředí, na Matku Zemi, na pocit bezpečí, fyzického zdraví, pocit domova a útočiště, napojení na naše vlastní tělo a jeho vitalitu, na zajištění našich základních potřeb zde na Zemi.

Je umístěna v základu páteře a má zadní vývod (od našich zad). Tradičně se pojí s červenou barvou. Nyní se zeptejme – co je kolem nás či v nás červené? Krev, určité květiny a byliny, některé druhy zeminy, víno… Již barva jako taková je frekvencí, vibrací, a má léčivý charakter. Obklopme se jí. Stejně tak se můžeme obklopit minerály, které tuto frekvenci vysílají a naši čakru tím stimulují, můžeme upravit naši dietu, koupat se ve slané vodě, chodit bosí a propojovat se zemní pránou, zpívat své kořenové čakře při meditaci tak, aby nám vibrovala a otevírala se… Dotýkejme se všeho kolem nás, pozorujme přítomně to, co se děje kolem nás, ciťme Zemi pod námi, ciťme gravitaci, tancujme tak jako kdysi tancovali kolem ohně dávné kultury… 🙂

Všechny tyto techniky jsou krásné a velmi prospěšné a je dobré jim věnovat pozornost a energii. Mě však nejvíce zajímá sebeléčení na úrovni myšlení a vzorců, které držíme a které nám neustále dokola způsobují, že se kořenová čakra zavírá. Protože to považuji za ten nejúčinnější způsob z dlouhodobého hlediska.

Pokud mám nějakou rezistenci vůči tématům, které se s kořenovou čakrou pojí, pravděpodobně mám základní čakru zablokovanou. Třeba právě teď (nebo i dlouhodobě – i od dětství) řeším nějaké problémy, které se těchto témat týkají, nebo mám nemocné orgány, které jsou v jejím okolí. V případě kořenové čakry jde především o pevnou stabilitu našeho těla jakožto vitality – silné kosti, svaly, silná krev, imunita. Zeptejme se proto sami sebe:

  • Cítím se v bezpečí? Cítím se jistě, stabilně? Mám dostatek zdrojů k zajištění svých základních potřeb? Střechu nad hlavou, finance, jídlo, domov, kam se mohu vrátit, podporu? Mám dostatek pohybu, spánku?
  • Cítím, že mám dostatek v materiálním světě, nebo mám sklon mít stále víc a víc a nikdy dost nemám?
  • Cítím se být propojený/á s fyzickou realitou kolem sebe? S Matkou Zemí? Žiji v přítomném okamžiku v kontaktu s okolím nebo se ztrácím v myšlenkách?

Pokud cítíme, že při odpovědích na tyto otázky cítíme určitou nejistotu, negativitu a pocitově tušíme, že je asi úplně vyřešené nemáme, pravděpodobně máme do nějaké míry kořenovou čakru uzavřenou a neproudí skrze ní dostatek energie. Nemůžeme ji však odbkolovat tím, že si řekneme „že prostě jenom musíme něčeho dělat víc nebo něco změnit, protože to tak má být“. Musíme změnit svá přesvědčení ve své hlavě, která nám způsobují, že se – necítíme stabilně, v bezpečí, finančně zajištěni, atd. A to nám pak otevře cestu k dalšímu konání. Meditujme sebedotazovaním, ptejme se sami sebe, proč co a jak cítíme, proč si co myslíme, od kdy, kde, v rámci jakých okolností, s kým, jaké situace nám to připomíná… Zda jsou to naše vlastní myšlenkové vzorce nebo vzorce přejaté… Pracujme se svými stíny, s negativními myšlenkami, které se těchto témat týkají. To je dle mého názoru ten nejefektivnější způsob sebeléčení nejen čakry kořenové, ale i všech čaker. Protože všechno je v hlavě. Na tom se asi shodneme… 🙂

Vaše Sonáya <3